Reflexná terapia je jednou z najúčinnejších metód prírodnej liečby. Využitie reflexnej terapie je všestranné, od liečby zdravotných problémov, cez hlboké uvoľnenie, odstránenie stresu, až po obnovu samoliečivých schopností tela. Hlavným cieľom reflexnej terapie je obnovenie toku životnej energie. Reflexná terapia často rieši aj problémy mysle a ducha, lebo to nie sú len toxické látky, ktoré škodia nášmu organizmu, ale aj potláčané negatívne emócie, toxíny zo stresu.

Reflexná terapia je založená na poznaní, že na na všetkých zakončeniach ľudského tela existujú reflexné plochy, ktoré majú vzťah k vnútorným orgánom alebo oblastiam tela.

Reflexné plochy sú na rukách, v uchu, ale najviac sa používa reflexná terapia na chodidlách. Reflexná plocha na chodidle zodpovedá umiestneniu daného orgánu v tele podľa rozdelenia na zóny.

Stláčaním jednotlivých bodov na chodidle sa dajú nájsť problémové miesta v tele. Podľa charakteru zmien na koži a podľa bolestivosti reflexnej plochy sa dá urobiť diagnostika stavu jednotlivých orgánov. Miera bolestivosti udáva mieru narušenia orgánu.

Reflexná masáž má pre človeka diagnostický, terapeutický a preventívny význam. Tlakom na danú plochu sa prenáša signál na príslušný orgán a tým sa stimuluje, dostáva sa mu viac energie. Účinok je okamžitý, čo má veľký význam pri bolestiach alebo akútnych problémoch.

Masáž reflexných zón pomáha liečiť existujúce zdravotné problémy, ale aj odhaliť poruchu orgánu, ktorá sa zatiaľ neprejavila. Pozitívne vplýva na fyzickú i psychickú stránku.

Niekoľko masáži v týždňových intervaloch výrazne zlepší pracovnú výkonnosť, upokojí centrálny nervový systém a predchádza vzniku bolestí hlavy i chrbta.

Pri reflexnej terapii dochádza k intenzívnej detoxikácii, preto je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín. Prechodne sa môžu objaviť vyrážky na koži, môže dôjsť k zvýšenej produkcii hlienu (nádcha, kašeľ, gynekologický výtok…), prípadne sa môže objaviť aj horúčka. Reakcie sú u jednotlivých ľudí individuálne a trvajú od niekoľkých minút (zimnica, horúčka, závrať) až po niekoľko dní. Ide o prirodzené prejavy, ktoré naznačujú, že sa v;tele začína niečo diať a nastoľuje sa v organizme rovnováha.

K reflexnej terapii patrí aj uvoľňovanie krčnej chrbtice, kde sa v zúženom priestore nachádzajú energetické dráhy orgánov. Pri zablokovanej krčnej chrbtici nemôže energia dostatočne prúdiť do všetkých oblastí a odráža sa to na zdravotnom stave. Nielen migréna, ale aj mnoho ďalších zdravotných problémov môže súvisieť so zablokovanou krčnou chrbticou.

Krčná chrbtica sa najskôr uvoľňuje nepriamo cez reflexnú plochu na chodidle a potom priamo na krku.

Reflexná terapia trvá približne hodinu, až dve hodiny. Záleží na stave organizmu.

Začína reflexnou terapiou chodidiel a nepriamym uvoľnením krčnej chrbtice na chodidle. Pokračuje priamym uvoľnením krčnej chrbtice a masážou chrbta.

Masáž sa robí v ľahu na lôžku a v sede podľa individuálnych potrieb a zdravotného stavu klienta.

V Čechách a na Slovensku rozvinul reflexnú terapiu Ing. Jiří JANČA, CSc. (1924), ktorý patril medzi popredných odborníkov prírodného liečiteľstva. Je autorom mnohých kníh na tému reflexnej terapie a liečivých rastlín. Objavil a využíval vo svojej praxi body na uvoľnenie krčnej chrbtice.

V jeho šľapajach pokračujú manželia Beáta a Július Pataky, ktorí vydali niekoľko kníh o reflexnej terapii.

 

Indikácie reflexnej terapie

 • funkčné poruchy chrbtice,
 • migréna,
 • pooperačné a poúrazové stavy,
 • stavy po infarkte myokardu,
 • zápalové a degeneratívne ochorenia,
 • funkčné poruchy prekrvenia,
 • artérioskleróza,
 • stavy po diskopatiách,
 • cervikokraniálny syndróm,
 • cervikobrachiálny syndróm,
 • lumboischialgický syndróm,
 • reumatoidná artritída,

Kontraindikácie: horúčka, infekčné ochorenia, nádory, akútne zápaly v povrchových tkanivách, gravidita a menštruácia, pokročilé štádiá Bechterevovej choroby

 

Termíny sú podľa objednávky. Volajte kedykoľvek medzi 8:00 až 20:00 hodinou alebo nám napíšte email.

Kontakt na recepciu: 0911 295 905

email: centrumzdravia.masaze@gmail.com

 

Za všetky masáže a terapie sa platí v hotovosti.

Pridaj komentár